به گزارش اتاق مشترک بازرگانی ایران و برزیل- کارگروه گردشگری بریکس در نتیجه برگزاری نخستین مجمع گردشگری کشورهای عضو این گروه تشکیل و همزمان، زمینه‌های اصلی همکاری برای سه سال آینده (۲۰۲۴-۲۰۲۶) در نقشه راه گردشگری بریکس مشخص شد.

ماکسیم رشتنیکوف ـ وزیر توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه ـ درباره نتیجه برگزارینخستین مجمع گردشگری بریکس که با حضور نمایندگان ۹ کشور روسیه، برزیل، مصر، هندوستان، ایران، چین، امارات متحده عربی، اتیوپی و آفریقای جنوبی به مدت دو روز (۳۱ خرداد و یکم تیرماه ۱۴۰۳ برابر با ۲۰ و ۲۱ ژوئن ۲۰۲۴) در شهر مسکو برگزار شد، گفت: BRICS امروز یک بازار جهانی است. این کشورها ۴۰ درصد از جمعیت جهان، ۲۵ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی و تقریبا ۲۰ درصد از تجارت را تشکیل می‌دهند. توسعه همکاری در بریکس فرصتی برای رشد اقتصادهای ملی است. به همین دلیل است که ما دائماً در حال گسترش دستور کار مشترک هستیم. ما کار را با تجارت و سرمایه‌گذاری شروع کردیم، سپس موضوعات حمایت از کسب و کار، توسعه فناوری و همکاری‌های اقلیمی اضافه شد.

رشتنیکوف در ادامه گفت: در مجمع سالانه وزرای گردشگری بریکس، توسعۀ بیشتر این صنعت مورد بحث قرار گرفت و کارگروهی برای حفظ ارتباطات دائمی در حوزه گردشگری تشکیل شد. زمینه‌های اصلی همکاری برای سه سال آینده (۲۰۲۴-۲۰۲۶) در نقشه راه مشخص شد و چشم‌انداز همکاری و مشارکت در محافل تجاری در حال شکل‌گیری است. در نتیجه اولین مجمع گردشگری بریکس، ۱۲ قرارداد بین شرکت‌های کشورهای شرکت‌کننده امضاء شد. این شرکت‌ها درباره ارتقاء متقابل خدمات، ایجاد محصولات تور مشترک، فروش بسته تورها توافق کردند.

وزیر توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه تاکید کرد: تمام این اقدامات قطعا به رشد همکاری در سرمایه‌گذاری و در نتیجۀ آن، رشد سفرهای توریستی متقابل منجر خواهد شد.

او با بیان اینکه بحث مشارکت در گردشگری مدت‌هاست که به تعویق افتاده است، اظهار کرد: پایه خوبی برای این مشارکت وجود دارد. مجمع گردشگری بریکس، همه کسانی را که در توسعه صنعت گردشگری دخیل هستند و درک خوبی از نیازهای آن دارند گردهم آورده است. ما اعتقاد داریم توافق‌های به دست آمده در این مجمع به تحکیم نقش بریکس به عنوان یک مجمع پویا و در حال توسعه کمک خواهد کرد.

این مقام فدراسیون روسیه افزود: درحال حاضر میانگین سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی کشورهای بریکس حدود ۵ درصد است و تقریباً بین همه آنها خدمات هوایی توسعه یافته وجود دارد.

وزیر توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه به پروازهای مستقیمی که روسیه با ۶ کشور عضو بریکس به جز آفریقای جنوبی، برزیل و جنوب عربستان برقرار کرده و یا لغو ویزا یا ویزای الکترونیکی که با اعضا بریکس به جز اتیوپی دارد، اشاره کرد و افزود: جریان توریستی متقابل بین کشورهای بریکس و روسیه به طور مداوم در حال افزایش بوده و امسال رکوردها را شکسته است، تعداد گردشگران بین‌المللی روسیه از ابتدای سال ۲۰۲۴ چهار برابر بیشتر از یک سال پیش بوده است.

رشتنیکوف با اطمینان از موفقیت توسعه گردشگری به عنوان یک بخش اقتصادی مهم برای کشورهای بریکس، اظهار کرد: روسیه برای امسال بیش از ۹۰ میلیون سفر توریستی پیش‌بینی کرده است که ۳۰ درصد بیشتر از آمار قبل از کووید است. جغرافیای سفرها در حال گسترش است و گردشگران خارجی بیشتر به روسیه سفر می‌کنند. در روسیه رشد جابجایی گردشگران خارجی در ۴ ماهه نخست سال ۲۰۲۴ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰ درصد بوده است.

در نخستین مجمع گردشگری بریکس بیش از ۶۰۰ کارشناس گردشگری، نمایندگان تجاری و دولتی از کشورهای بریکس گردهم می‌آمدند. این اولین جلسه کارگروه برای توسعه اقدامات عملی با مشارکت ۹ کشور عضو بود. ابتکار ایجاد این پلتفرم برای اولین بار توسط آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۸ مطرح شد و در نهایت تحت ریاست روسیه در بریکس در سال جاری ایجاد شد. ایده‌های بیان شده در این مجمع، مبنای مفهوم توسعه همکاری در زمینه‌های نوآوری، پایداری، دیجیتالی شدن و همکاری در سطوح مختلف بود

در چارچوب این مجمع گردشگری، مسکو ابتکار ایجاد باشگاه شهرهای گردشگری بریکس را نیز پیشنهاد کرد. برنامه‌ریزی شده است که این مجمع به عنوان محرکی برای توسعه گردشگری بین‌منطقه‌ای عمل کند و به بستر مناسبی برای گفت‌وگوی مستقیم بین نمایندگان بریکس تبدیل شود.

اوگنی کوزلوف ـ رئیس دفتر شهرداری و رئیس کمیته گردشگری مسکو ـ گفت: امیدواریم این ابتکار مورد تایید شرکای ما قرار گیرد و به ابزاری مؤثر و پایگاهی برای افزایش جریان گردشگری متقابل تبدیل شود.

تشکیل کارگروه گردشگری بریکس نیز با استقبال نمایندگان گردشگری چین، مصر و هند که در این مجمع حضور داشتند، مواجه و تأکید شد که این کارگروه پیشرفت جدیدی در همکاری گردشگری بین کشورهای بریکس ایجاد و کمک به توسعه کشورهای بریکس خواهد کرد.

مسلم شجاعی، مدیر توسعه گردشگری خارجی ایران که در مجمع گردشگری بریکس سخنرانی کرد نیز با استقبال از ایده‌های مطرح شده، تاکید کرد که آسان کردن ورود گردشگران از کشورهای عضو گروه بریکس بر اساس نقشه راه این گروه، ضروری است.

گروه اقتصادهای نوظهور بریکس در سال ۲۰۰۶ با مشارکت برزیل، روسیه، هند و چین تأسیس شد. آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۰ به این گروه پیوست.
در دی ماه سال ۱۴۰۲ ایران، مصر، اتیوپی و امارات متحده عربی به صورت رسمی به این گروه پیوستند. ریاست دوره‌ای سالانه بریکس در اول ژانویه ۲۰۲۴ (دی‌ماه ۱۴۰۲) به روسیه واگذار شد.

 

 

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

Câmara de Comércio, Indústrias, Minas e Agricultura Brasil-Irã CCIMABI
© 2023 Iran-Brazil Joint Chamber of Commerce. All Rights Reserved.