به گزارش اتاق مشترک بازرگانی ایران و برزیل- جزیره مارها یک جزیره در خارج ساحل برزیل در اقیانوس اطلس است و در 33 کیلومتری خلیج سائوپائولو قرار دارد.

جزیره مارها (پرتغالی: Ilha da Queimada Grande) یک جزیره در خارج ساحل برزیل در اقیانوس اطلس است و در 33 کیلومتری خلیج سائوپائولو قرار دارد. نام اصلی آن در زبان پرتغالی به معنی جزیره بزرگ سوخته شده می‌باشد و به صورت «ایله دا کی مادا گرنجی» تلفظ می‌شود. هر چند به‌طور کلی و اغلب تحت عنوان مشهور جزیره مارها شناخته می‌شود.

در حال حاضر این مکان جز مکان‌های ممنوعه است و به غیر از زیست شناسان و دانشمندها کسی حق ورود به این مکان را ندارد و هر سال بعضی از افراد برای تعمیر فانوس دریایی به این محل می‌روند.

وسعت این مکان به حدود 430 هزار متر مربع (اندکی کم‌تر از نیم کیلومتر مربع) می‌رسد که در ارتفاع 206 متری بالاتر از سطح دریا قرار گرفته‌است. دارای آب و هوایی معتدل و پوششی سبز مشابه جنگلهای انبوه می‌باشد که همین امر سبب شده مارها بتوانند با پنهان شدن در میان درختان و گیاهان طعمه‌های خود را غافل گیر کنند. این جزیره در حدود 100 هزار سال پیش، با بالا آمدن سطح آب دریا از قاره آمریکا جدا شد و به همین دلیل، گونه‌هایی از مارها در آن گیر افتاده و همچنان به حیات خود ادامه می‌دهند. همین امر سبب شده‌است که این جزیره به یکی از مکان‌های ممنوعه تبدیل شود که گردشگران اجازه بازدید از آن نداشته و فقط محققان و تیم‌های تحقیقاتی برای جمع‌آوری داده‌های خود می‌توانند در این جزیره حضور داشته باشند.

بر اساس تحقیقات انجام شده حدود 2000 مار سمی در این جزیره زندگی می‌کنند که در میان آن‌ها افعی سرنیزه‌ای زرین و افعی گودال از همه سمی‌تر و خطرناک تر هستند و حدود 90 درصد مرگ و میرهای حاصل از مارگزیدگی در برزیل به خاطر نیش زهر آلود این مارها بوده‌است. گفتنی است که سم این افعی 3 تا 5 برابر کشنده تر از نمونه مارهای دیگر می‌باشد. به گفته مردم محلی در هر یک متر مربع از آن 1 تا 5 مار زندگی می‌کند. منبع تغذیه اصلی این مارها پرندگان مهاجر هستند.

 

منبع: خبرگزاری عصر ایران

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Câmara de Comércio, Indústrias, Minas e Agricultura Brasil-Irã CCIMABI
© 2023 Iran-Brazil Joint Chamber of Commerce. All Rights Reserved.