به گزارش اتاق مشترک بازرگانی ایران و برزیل – به نقل از خبرگزاری کیودو نیوز، فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن در دیدارش در هفته گذشته با لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا رئیس‌جمهور برزیل متعهد شد که با کشورهای آمریکای‌جنوبی برای مقابله با چالش‌های جهانی از جمله تغییرات اقلیمی، نابرابری اقتصادی و فقر همکاری کند.

وی با بیان اینکه برزیل ریاست «گروه- ۲۰» و پرو ریاست «مجمع همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه» را بر عهده دارد، افزود: امسال جنوب‌جهانی در کانون توجه جهانی قرار دارد.

نخست وزیر ژاپن تصریح کرد: توکیو تصمیم دارد برای حفاظت از جنگل‌های آمازون که به عنوان «ریه‌های زمین» شناخته می‌شود، بودجه اختصاص دهد و برای جزایر «کارائیب» که نسبت به گرمایش جهانی آسیب‌پذیر است نیز کمک کند تا در برابر بلایای طبیعی آمادگی لازم را پیدا کند.

کشیدا همچنین تاکید کرد که ژاپن به ترویج زیرساخت‌های با کیفیت بالا و سایر پروژه های همکاری اقتصادی پایدار با در نظر گرفتن شرایط در کشورها،محیط زیست و حقوق بشر ادامه خواهد داد.

وی افزود: شرکت‌های ژاپنی در طول ۱۰ سال گذشته بیش از یک هزار دفتر جدید در منطقه آمریکای‌لاتین راه اندازی کرده‌اند.

کیشیدا با تاکید بر اینکه آمریکای‌لاتین دارای منابع طبیعی از جمله موادمعدنی، انرژی و موادغذایی غنی بوده و جمعیت جوان و پتاسیل زیادی دارد، تصریح کرد:‌ بسیاری از این کشورها با مسائل اجتماعی مانند نابرابری و فقر مواجه هستند.

به گفته رسانه ها این دیدار کیشیدا در راستای تلاش توکیو برای تعمیق روابط با کشورهای نوظهور و در حال توسعه است.

 

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

Câmara de Comércio, Indústrias, Minas e Agricultura Brasil-Irã CCIMABI
© 2023 Iran-Brazil Joint Chamber of Commerce. All Rights Reserved.